Mastín de los Pirineos

Mastín de los Pirineos
(Pyrenejský mastin)
Pyrenejský mastín je mohutným pastierskym plemenom známim svojou toleranciou voči všetkím domácim zvieratám. Ak je správne vychovaný, je kľudný, ovladateľný, rozvážný a priateľský. Trochu väčšiu starostlivosť je treba venovať jeho srsti
Štandard plemena Pyrenejský mastín (Mostín de los Pirineos) FCI štandard č.: 92 / 05.01.1995 / D Preklad: Dr. J.-M.Paschoud
Zem pôvodu: Španielsko
Použitie: Stráženie a obrana. Plachý, bojazlivý a povahovo nevyrovnaný jedinci musia byť vylúčený z chovu. Pyrenejský mastinovia sa používali k obrane pred šelmami, predovšetkím proti vlkom a medveďom. Dnes je to vynikajúcí strrážny pes poľnohospodárskych usadlostí a ich obyvateľov; je ľahko cvičitelný. Klasifikácia FCI: skupina 2 pinči a fúzači, molossi a švajčiarsky salašnícky psi Sekce 2.2 – molossy, horskí psi; Bez zkúšky z výkonu.
Celkový vzhľad: Ide o veľmi veľkého psa nadpriemerného formátu a stredných proporcií. Je harmonický, vyslovene silný a svalnatý. Pevná kostra. Napriek svojej veľkosti nesmíie budiť dojem tažkopádnosti ani lenivosti. Srsť nieje prehnane dlhá.
Dôležité proporcie: Vzhľadom k primeraným proporciám meria dĺžka trupu len o niečo viac než kohútiková výška. Vo všetkých proporciách vyvážený a harmonický pes. Dĺžka lebky je v pomere s dĺžkou chrbta nosu 5 : 4. Šírka lebky zodpovedá jej dĺžke alebo ju mierne presahuje. Pomer kohútikovej výšky k obvodu hrudníka činí približne 7 ku 10.
Správanie a povaha: Voči ľuďom priateľský, kľudný, ušlachtilý a veľmi inteligentný pes, je súčastne odvážny a hrdý voči cudzím, pred ktorími nikdy neuhýba. Jeho vzťah k ostatným psom je dobromyselný a vďaka svojej sile si je vedomý svojej prevahy. Ak jeto treba, bojuje veľmi udatne a šikovne, čo je atavistické chovanie vyplývajúce zo storočí bojov proti vlkom. Jeho temný štekot vychádza z hĺbky hrudníka; jeho výraz je bdelý.
Hlava: Veľká, silná, primerane dlhá. Dĺžka lebky je v pomere 5 ku 4 k dĺžke chrbta nosu. Pozdĺžne osy lebky a papuli sú veľmi ľahko divergujúce až temer súbežné. Pri pohľade zhora musí byť hlava a papuľa rovnomerne formovaná, bez veľkého rozdielu v šírke u nasadenia papuľi a v spánkoch. Pri pohlade zo strany by mala byť hlava hlboká a nemala by byť klenutá.
Temeno: Celkový vzhľad: široké, silné, z profilu ľahko konvexné. Šírka lebky zodpovedá jej dĺžke alebo ju ľahko presahuje. Týlový hrbol je zreteľný Stop: mierny, málo zreteľný, ale napriek tomu viditeľný.
Tvárová časť hlavy:
Nosná huba: čierna, vlhká, veľká a široká.
Papuľa: chrbát nosa pri pohľade z profilu rovný. Pri pohľade zhora je papuľa ľahko trojuholníková, pretože od svojho širokého nasadenia sa smerom k nosnej hube postupne a zreteľne zužuje, bez toho aby pôsobila špicatým dojmom.
Pysky: horný pysk by mal bez akéhokoľvek náznaku handrovitosti dobre prekrývať spodný pysk. Spodný pysk tvorí výrazný kútik papuli. Sliznice by maly byť čierne.
Zuby: biele silné a zdravé. Veľké, špicaté a dobre zapadajúce špičáky, aby mohly dobre uchopiť korisť. Silné a mohutné stoličky. Rezáky skôr malé. Nožničkový skus. Plný počet premolárov .
Oči: malé, mandlového tvaru, prednosť majú tmavé oči. Pozorný, ušľachtilý, sympatický a inteligentný výraz, veľmi ostrý pohľad voči cudzím.
Očné viečka: čierno zafarbené. Ak je vzbudená pozornosť psa,sú viečka pevne priliehajúce k očníej bulve povytiahnuté. V kľude je pre plemeno typické ľahko uvoľnené dolné viečko, ktoré odhaľuje malý prúžok spojivky.
Uši: stredne velľké, trojuholníkové, plocho visiace, nasadené nad líniou očí. V kľude visia a dobre priliehajú k lícu. Pri vzrušení zreteľne odstávajú od tváre, v zadnej časti hornej tretiny mierne vztýčené. Uši musia byť nekupírované.
Riasy: výrazné a čierne.
Krk: v tvare komolého kužela, široký, silný, svalnatý, ohybný. Koža silná a mierne voľná. Dvojitý dobre vyvinutý, ale nie prehnaný lalok.
Trup: Celkový dojem: pravoúhlý, mohutný a robustný, budí dojem velkej sily, pričom je pohyblivý a pružný.
Kohútik: dobre zreteľný Linia hchrbta: rovná, vodorovná i v pohybe.
Chrbát: silný, svalnatý.
Bedrá: dlhé, široké a silné, ku slabinám sa mierne zužujú.
Zadok: široký a silný. K horizontále a línii chrbta sklonený cca 45°. Výška zadku zodpovedá kohútikovej výške.
Hruď: široká, hlboká, dobre osvalená, mohutná. Vystupujúca prsná kosť. Rebrá s veľkými mezirebernými medzerami, dobre klenuté. Pomer kohútikovej výšky k obvodu hrudníka zodpovedá zhruba 7 ku 10.
Brucho a slabiny: brucho primerane vtiahnuté, hlboké slabiny, slabiny veľmi široké. Chvost: Stredne vysoko nasadený, v nasadení veľmi silný a ohybný. Srsť je vyslovene dlhá a tvorí nádhernú vlajku. V kľude chvost visí, dosahuje najmenej k hleznům, v poslednej tretine vždy trochu zahnutý. V pohybe a pri vzrušení nesie pes chvost ako šabľu, na konci výrazne zatočený (háčkujúcí), ale nikdy nie zahnutý v celej svojej dĺžke, ani úplne vytočený nahor alebo ležiací na chrbte.
Hrudné končatiny:
Celkový dojem: pri pohľade z predu zvislé, rovné a rovnobežné. Svaly a šľachy sú zreteľne viditeľné. Predlaktie trikrát dlhšie ako nadprstie. Silné kosti so silným nadprstím. Plece: dobre osvalené, lopatka šikmo uložená, dlhšia než predlaktie. Nadlaktie: veľmi silné. Lakte silných kostí dobre priliehajúce k hrudnému košu. Predlaktie: silné kosti, rovné a silné. Uhol lopatka-ramenná kosť: cca 100° Uhol ramenná kosť-predlaktie: cca 125° Predné nadprstie: pri pohľade z boku málo sklonené, prakticky je pokračovaním predlaktia.
Labky: mačacia labka. Prsty uzavreté, so silnými a vysoko klenutými článkami. Pazúre a vankúšiky silné a odolné. Primerane vyvinutá a osrstená koža medzi prstami.
Pánvové končatiny:
Celkový dojem: silné, svalnaté. Pri pohlade zo strany primerane uhlené. Pri pohlade zo zadu a zo strany zvislé; zadné nadprstie rovné a zvislé. Pánvová končatina musí psovi poskytovať potrebný silný a elegantný posun.
Stehno: silné a svalnaté Uhol pánva-stehno: cca 100°.
Podkolenie: dlhé, dobre osvalené, silných kostí Uhol stehno-podkolenie: cca 120°
Zadné nadprstie: zretelné s viditeľnou achilovkou Uhol stehenná a lýtková kosť: otvorený, cca 130°.
Labky: mačacie , ľahko oválne, trochu dlhšie než labky hrudných končatin. Jednoduché alebo dvojité paspárky môžu tiež chýbať; môžu sa tiež amputovať. Pri rovnakej kvalite psov sa dá prednosť psom s dvojitými paspárkami.
Pohyb: prednosť sa dáva klusu, ktorý by mal byť harmonický, silný a elegantný. Bez sklonu k vybočovaniu. Žiadný mimochod.
Koža: elastická, silná, ružová s tmavo pigmentovanými miestami. Všetky sliznice majú byť čierne.
Osrstenie:
Vlastnosti srsti: hustá, silná a primerane dlhá. Ideálna je polodlhá srsť, ktorej dĺžka je uprostred hornej línie tela zhruba 6 až 9 cm; srsť je delhšia na pleciach, na krku a pod bruchom, na zadnej strane končatín a na chvoste, kde na vlajke nie je jej štruktúra tak drsná ako na ostatných častiach tela. Srsť by mala byť drsná, jej štruktúra nie je vlnená.
Farby srsti: základná farba biela, vždy s dobre tvarovanou maskou. Niekedy sú na tele psa nepravidelne rozmiestnené ostro ohraničené škvrny rovnakej farby ako maska. Uši sú vždy škvrnité. Trojfarebné alebo čisto biele exempláre sú nežiadúce. Špička chvosta a spodná časť končatín sú vždy biele. Maska má byť dobre ohraničená. Výhodou je ostro ohraničenie škvŕn. Srsť by mala byť od korienkov čo nejsvetlejšia, v ideálnom prípade úplne biela. Nejviac cenené farby sú (v poradí obľúbenosti) čisto biela (snehovo biela) so stredne šedými, intenzívne zlatožltými, hnedými, čiernými, striebrito sfarbenými, svetlo béžovými, pieskovo zfarbenými alebo žíhanými škvrnami. Nežiadúce sú červené škvrny a bielo-žltá základná farba.
Veľkosť: Hore neomedzená; pri rovnakej kvalite sa vždy dává prednosť vetším jedincom. Minimálna výška: psi 77 cm;suky 72 cm. Je žiadúce, aby boly uvedené minimálne veľkosti podstatne prekročené. Psi by mali byť vyšší než 81 a suky viac ako 75 cm.
C H Y B Y: všetky odchýľky od vyššie uvedených bodov musia byť posudzované ako vada, ktorej hodnotenie by malo byť v presnom pomrre so stupňom odchýlky.
Ľahké nedostatky: pri pohľade z profilu ľahko klenutý chrbát nosa chybajúci premolár kliešťový skus linia chrbta nie úplne rovná, v pohybe sa vlnovito pohybuje, ale tento pohyb nieje prehnaný veľmi ľahká plachosť srsť ľahko zvlnená srsť v strednej časti chrbtovej línie málo presahujúca dĺžku 9 cm.
Diskvalifikujúce vady: (vylučujúce uznanie čistokrevnosti psa) rozštep nosa veľmi výrazný predkus alebo podkus depigmentovaná nosná huba alebo sliznica chýbajúca biela farba. Špička chvosta a dolné časti končatín iné ako biele srsť výlučne biela, chybujúca maska srsť v strednej časti chrbtovej línie iba 4 cm dlhá alebo kratšia, alebo dlhšia jako 13 cm neostre ohraničené škvrny, špatne rozoznateľné od základnej farby a náznaky kríženia s inými plemenami Pozn.: Všetci psi musia mať dve viditeľne normálne vyvinuté varlata, úplne uložené v miešku.