Cao da Serra da Estrela

Cao da Serra da Estrela
(Estrelský pastiersky pes
Fédération Cynologique Internationale
Secrétariat Général:
13, Place Albert I – B 6530 THUIN (Belg.)
Štandard FCI č. 173 / 28.08.1995 / D
Estrelský pastiersky pes (Cao da Serra da Estrela)

Zem pôvodu:
Portugalsko
Dátum publikácie platného štandardu: 20.12.1966
Využitie: Estrelský pastierky pes je nerozlučným spoločníkom pastierov a spoľahlivým strážcom stád, ktoré neústupne brání proti vlkom a zlodejom dobytka. Je tiež vynikajúcím strážcom pri strážení domu a majetku, má vysoko cenené vlastnosti vynikajúceho obranára a používa sa dokonca i ako znamenitý ťažný pes.
Klasifikácia FCI: Skupina II – pinčovia a fúzače, molossy, švajčiarske salašnícke psi Podskupina 2.2 – psi molosského typu, horské psi Bez skúšok z výkonu.
Krátky historický prehľad:Tento horský pes sa chová už dlhé roky v okolí pohoria Serra da Estrela (pohorie v severnom Portugalsku). Skutočný pôvod tohoto plemena sa však ztráca v hmlistej a dávnej minulosti. Isté je, že ide o jedno z najstarších plemien Iberského poloostrova. S týmito psami se stretávame na svahoch prvých predhorí až po najvyššie horské pastviny (i vo výškách viac než 2000 m nad morom), a to predovšetkým v lete, keď po odmäku na horských pastvinách vyrazí tráva a pastieri vyháňajú do hôr stáda, zatiaľ čo v nižšie položených oblastiach trávu vysuší prílišné horko. Tito psi sprevádzajú stáda, ostražito ich bránia proti divokej zveri, ktorá znekľudňuje okolie. Psy tohoto plemena nachádzame roztrúsené tiež na ďaľších miestach krajiny – zvlášť uprostred zeme, kde sa dovážajú šteňatá z oblastí estrelských hôr, alebo kde ich chovajú chovatelia pochádzajúci z pohoria Serra da Estrela.
Temperament (povaha): Estrelský pastierský pes je charakteristický živým pohybom a impozantným vystupovaním. Jeho pohľad je bystrý, kľudný a výrazný. Jeho sebaisté a niekedy až hrozivé chovanie voči cudzím nabáda k opatrnosti; inak je voči svojmu pánovi, pastierovi, až pozoruhodne poslušný.
Celkový vzhľad: Estrelský pastierský pes je psom molosského typu, svojím vzhľadom pripomína mastifa, s konvexnými líniami z profilu, kompaktný a rustikálny. Je harmonicky stavaný a morfologicky dokonale tvarovaný; vyslovená vyváženosť celého vzhľadu vypovedá o dlhoročnej minulosti čistokrvného chovu s hlbokými miestnymi koreńami.
HLAVA:
Silná, veľká, s dobre vyvinutými čeľusťami. Hlava je podlhovastá a ľahko konvexná, dobre nasadená a čo do veľkosti v dobrom pomere s trupom rovnako ako mozková časť je v dobrom pomere s tvárovou časťou lebky, čo prispieva k harmónii celku. Hladká koža na lebke a lícach.
MOZGOVÁ ČASŤ:
Lebka: Čelo a mozgova časľ dobre vyvinutá, zaoblenáa z profilu konvexná. Tylový hrbol nenápadný.
Stop: Málo vyjadrený; zhruba v rovnakej vzdialenosti od ňucháča a tylového hrbolu.
TVÁROVÁ ČASŤ:
Ňucháč: Vždy tmavší než srsť, prednostne čierny. Nozdry smerujú dopredu, sú široké a dobre otvorené.
Chrbát nosa: Smerom k ňucháču sa zužuje, ale nie je špicatý; väčšinu dľžky rovný, na konci ľahko konvexný(náznak orlieho nosa). Papuľa: S jasnými obrysmi; pysky sú veľké, nie sú silné, nie previslé, dobre priliehajú. Sliznice papuli a vnútorného horného ďasna okraje pyskov sú sýto čierno pigmentované.
Oči: Vodorovne posadené, uložené v rovnakej výške s očnicami, oválneho tvaru, strednej veľkosti, symetrické, dobre otvorené; výraz je kľudný a bystrý; prednostné sú farby tmavého jantáru; očné viečka tesne priliehajú a ich okraje sú čierno zfarbené; obočie primerane vyjadrené.
Uši: V pomere k celku malé (11 cm dĺžky na 10 cm šírky), tenké, trojuholníkové, na špičke zaoblené; ucho je visiace; nasadené stredne vysoko a šikmo smerom dozadu; tesne prilieha k hlave; pri koreni je vidieť kúsok vnútornej strany ucha. Kupírované uši sú prípustné, ale prednosť sa dává prirodzenému uchu.
KRK:
Rovný, krátký a silný; dobre vsadený mezi plecia; s nie veľmi bohatým osrstením na hrdle.
TRUP:
Horná línia: Chrbát temer vodorovný, prednostne krátký; bedrá široké, krátke, dobre osvalené a dobre nasadené k zadnej časti, ktorá je šikmá a ľahko padajúca.
Hrudník: Dobre zaoblený, pričom nie je valcovitý, široký, dlhý a hlboký,
Spodná línia: brucho nie je príliš silné, je v dobrom pomere s celkom, dobre splýva s ostatnými partiami tela; spodná línia by mala pomaly stúpať od hrudnej kosti až k slabine.
Chvost: Nie je kupírovaný, je dlhý, v kľudnom postoji dosahuje až k päte; silný, tvaru zakrivenej šable, nasadený stredne vysoko, dobre osrstený, u dlhosrstej variety tvorí zástavu, s háčkom na konci. Je nesený pod vodorovnou líniou; ak je pes v kľude, padá prirodzene mezi stehná; ak je pes vzrušený alebo v pohybe, je chvost nesený nad vodorovnou líniou, zahnutý smerom nahor, smeruje dopredu, do strany, alebo dolu.
HRUDNÉ A PANVOVÉ KONČATINY:
Normálny postoj, absolutne zvislé; prierez predlaktia je temer valcový. Kĺby silné stredne zauhlené, čo umožňuje voľný pohyb psa. Holenná kosť trochu nižšie posadená, so stredným zauhlením.
LABKY: Zodpovedajú veľkosti psa, dobrej stavby, nie sú ani príliš guľaté, ani príliš dlhé; sú prechodom medzi mačacími a zajačími labami, prsty nikdy nie sú roztiahnuté. Prsty silné a tesne priliehajúce; prietory medzi prstami a medzi vankúšikmi sú bohato osrstené. Vankúšiky labiek veľké a tvrdé. Pazúre sú tmavo zfarbené, prednostne čierne, a dobre vyvinuté. Psi môžu mať jednoduché alebo dvojité paspárky.
CHÔDZA: Pohyb normálny, voľný.
OSRSTENIE:
Vlastnosti srsti: Silná, trochu hrubá srsť ale bez prehnanej tvrdosti, podobá sa kozej srsti; hladká alebo ľahko zvlnená srsť, temer na celom tele dobre priliehajúca; veľmi bohaté osrstenie dlhosrstej a krátkosrstej variety. Za normálnych okolností je srsť na rôznych miestach tela rôzne dlhá: na končatinách, pod lakťami a pod holennou kosťou a tiež na hlave je srsť kratšia a hustejšia; na ušiach sa srsť od nasadenia ucha k jeho špičke zkracuje, súčastne je tiež jemnejšia a mekšia; na chvoste je srst dlhšia – u dlhosrstej variety je chvost porastený hustou a silnou srsťou a tvorí zástavu; srsť je dlhšia tiež okolo krku a na hrdle je huňatá; obvzlášť u dlhosrstej variety sú stehná a zadná časť hrudných končatín s bohatými zástavami. Podsada je jemná, hustá a odstávajúca; u korienkov je podsada prepletená s hrubšími vlasmi v srsti. Za normálnych okolností je podsada, ktorá sa vyskytuje v hojnom množstve predovšetkým u dlhosrstej variety, svetlejšia než krycia srsť.
Farba srsti: Jediné prípustné farby sú: všetky odtiene plavej, vlkošedej a žltej, jednofarebné alebo s bielymi znakmi.
VÝŠKA:
Kohútiková výška psi: 65 až 72 cm
Kohútiková výška suky: 62 až 68 cm
ROZMERY A HMOTNOSŤ PSA:
Hlava:
Dĺžka mozgovej časti: 13,5 až 14,5 cm
Šírka mozgovej časti: 12,5 až 14 cm
Dĺžka papule: 12 až 13 cm
Hrudník:
Obvod hrudníka: 75 až 80 cm
Šírka hrudníka: 18 až 20 cm
Hĺbka hrudníka: 28 až 29 cm
Horná línia:
Dĺžka hornej línie: 63 až 65 cm
Šírka trupu: 12 až 15 cm
Dĺžka:
Trupu: 68 až 73 cm
Chvosta: 40 až 45 cm
Výška:
Koútiková výška: 62 až 72 cm
Dĺžka prednej nohy: 34 až 37 cm
Výška v zadku: 67 až 69 cm
Hmotnosť:
Psi: 40 až 50 kg
Suky: 30 až 40 kg
CHYBY: Všetky odchýľky od vyššie uvedených bodov sa považujú za vadu a ich hodnotenie by malo byť v prísnom pomere so stupňom odchýlky.
Hlava: Príliš štíhla, príliš dlhá alebo špicatá
Ňucháč: Veľmi svetlo zfarbený alebo viditeľne škvrnitý
Skus: Predkus alebo podkus
Oči: Sklenené, oči rôznej veľkosti
Uši: špatne nasadené, veľmi veľké, mäsové alebo okrúhle.
Chvost: kupírovaný, vrodenej deformácie, vrodená ztrata chvosta.
Osrstenie: albinizmus; vlastnosti srsti nezodpovedajúce štandardu
Nadváha
Veľkosť: nadmerná veľkosť (gigantizmus) alebo nedostatočná veľkosť (nanizmus); tolerancia 4 cm je prípustná.
Pozn.: Psi musia mať očividne normálne vyvinuté varlata úplne uložené v miešku.
Preklad: Dr. J.-M.Paschoud a pani R. Binder